Hard İK

Eğitim ihtiyaç analizi ne değildir?

Hakikaten başlığı, sırf çarpıcı olsun diye öyle koymadım. Yaygın olanın doğru olmadığını vurgulamak için böyle dedim.

Önce aksiyomlarda anlaşalım (axiom = kendiliğinden apaçık ve bundan dolayı öteki önermelerin ön dayanağı sayılan temel önerme).

  1. Hayır için kurumsal eğitim olmaz.
  2. Kurumsal eğitimin sabit müfredatı ve süresi olmaz. Fuzzy logic’le ne gerekiyorsa ve ne kadar gerekiyorsa onun eğitimi yapılır.
  3. Ölçemiyorsanız, nişan almadan ateş etmek gibi olur. Sonra gidip yakından bakmanız lazım, isabet almış mı diye.

Son sözü baştan söyledim: Bu aksiyomlara uymayanlar ihtiyaç değildir. Analiz hangi yöntemle yapılmış, mesele o değil.

Eğitim kataloğu yayınlayıp içinden seçin demek ihtiyaç analizi değildir.

Yöneticilere -her şeyi bildiklerini varsayarak- ne lazım diye sormak ihtiyaç analizi değildir.

Büyük soru: Peki, Kurumun tam ihtiyacına uyan eğitim nasıl bulunur?

Cevap: Olay yeri incelemesiyle. Üç tane fonksiyona eğitim ihtiyacı yağar: İç Kontrol/teftiş, pazarlama/satış ve genellikle çağrı merkezinin içindeki müşteri ilişkileri. Tüm müşteri şikayetleri, itirazları, talepleri incelemelik potansiyel eğitim ihtiyacıdır. İç kontrolun (iç denetim diyen de var) check-list’leri ve raporları eğitim için hazinedir. Pazarlama/satış bir sürü ipucu verir. Bitmedi. Yönetim ya da icra kurullarının tutanaklarına yıldız haritası gözüyle bakabilirsiniz, içinde stratejiler yatar.

Olay yeri inceleme ekibini tedarikçilere de gönderebilirsiniz. Onlar da kurumun dışarıdan aynası sayılır.

Sonra sıra gelir sağlamasını yapmaya. O zaman istediğiniz gibi yöneticiye mi, bizzat hedef kitleye mi, kime sormak istiyorsanız sorun ‘biz bu ihtiyaçları bulduk, doğru mu’ diye.

Diyeceğim bu kadardır.

Bu yazıyı; eğitim firmalarından gelen teklifleri olduğu gibi kataloğa koyan.. sadece adına bakarak insanlardan eğitim seçmelerini isteyen.. körün değneği gibi yıllardır aynı eğitimleri tekrarlatan.. pembe dizi tadında kişisel gelişim eğitimlerini ihtiyaçtan sayan.. zirvelerde standa yanaşıp ‘şöyle bilinmedik, eğlenceli neyiniz var’ diyen.. satın almacı usulü en düşük fiyatla eğitim ihalesi açan sevgili camiama ithaf ediyorum.

 

“Eğitim ihtiyaç analizi ne değildir?” üzerine bir yorum

  1. Ali Cevat ÜNSAL dedi ki:

    Muhteşem tespit. Kurumsal eğitimleri hazır çorba gibi sunanlara, o çorbayı alıp içenlere ve özel olmadıkça bu tip eğitimlerin bir işe yaramayacağını anlamayan güruha sevgilerimle.

Yorumunuz var mı?