Danışman kullanma talimatnamesi

Harici ve dahili kullanılabilir.

1- Danışman kimdir ve niçin kullanılır?

Danışmanlar aslında kendinden menkul bir meslek grubudur. Geniş spektrumlu kullanılmak istenirse (mesela iş süreçlerinin tümüyle yenilenmesi veya tüm görev tanımlarının çıkarılması) yalnız kovboy olarak çalışan dış danışmandan pek hayır gelmez; içeriden insanlarla kombine etmek gerekir. Tek başına olan danışmanı en etkili kullanım keskin nişancı atışı yaptırmaktır (mesela sık tekrarlanan bir hatanın izini sürerek teşhis etmesi veya içeriden terfilerde bir dizi görüşme yaparak en uygun kişiyi ona seçtirmek). Teknik bir yetkinlik gerekiyorsa, danışmanı ve ondan beklenen hedefi tanımlamak çok daha kolaydır (özel amaçlı küçük bir yazılım yazdırmak gibi), onlar bu yazının kapsamına girmiyor .

Havalı bir kurumdan danışmanlık almak istiyorsanız iş tamamen değişir; ya karşınıza doğru insan çıkması için dilek mumu yakmanız, ya da onların standart know-how’larını güle güle kullanmanız gerekir.

2- Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

İsmine itibar ettiğiniz bir danışmanı kullanmadan önce, sanki işe alıyormuş gibi yetkinliklerini biliyor olmanız çok önemlidir. Uzun vadeli ve ileride ne çıkacağını bilmediğimiz bir işbirliğinden bahsediyorsak genel güvenle yetinebiliriz. Yoksa ihtiyacınızın, tam olarak danışmanın bilgisi/deneyimiyle örtüşmesi gerekir. Mesela iyi bir hukukçu olması yetmez, özellikle o alanda pratik bilgisi olmalı. Ya da hep kurumsal ortamlara alışkın bir yönetim danışmanı, ailenin terör estirdiği bir kobide ışık tutulmuş tavşan gibi olur.  Durumunuzun özelliğine göre kullanmadan önce danışmanın verimini de kolayca öngörebilirsiniz. Mesela önceden ele yüze sıvaşan bir danışman deneyimi yaşanmış mı? Ortaklar arasında gizli bir savaş var mı? Çalışanların içinde RTE stayla ötekileştirilmiş gruplar var mı? Danışman düşmanı bir sermayedar ile gereksiz self motivator bir CEO vakası var mı?

3- Danışmanı aşağıdaki durumlarda kullanmayınız

 • Ona ne yapacağını uzun nutuklarla anlatma isteği duyuyorsanız,
 • Varmak istediğiniz hedefi anahtar teslimi ihale etmeyi düşünüyorsanız,
 • Zaman ayıramayacaksanız ve hep dikkatiniz bir süre sonra başka konulara kayıyorsa,
 • Danışmanın dediklerini anlamadan kervanı yolda düzme niyetiniz varsa.

4- Danışmanı aşağıdaki durumlarda dikkatli kullanınız

 • Üst yönetime ve ortaklara fikri tam satmadan kullanıma başlamayınız,
 • Gantt’ın fazları (Henry Gantt’ın bulduğu, iş yönetim planı yapmayı sağlayan grafik tasarım) için performans/hedef kriterleri koymadan başlamayınız,
 • Genellikle içeriden doğru ‘contact person’ belirlemeden başlamayınız (hatta sıkı bir organizasyon insanını bu amaca atayınız).

5- Olası yan etkiler

 • Danışmanın içeriden -kendi menfaatlarına dokunacak sanrısıyla- düşmanlarının çıkması (ciddi yan etki),
 • Danışmanın bu işi yapamayacağının zaman içinde anlaşılması,
 • Kağıt üzerinde her şeyin mükemmel görünüp hayata geçmemesi,
 • Danışmanın, -parmağını taşın altına sokmama konforuyla- uçması.

Danışmanı, yırtıcı veya yıpratıcı tiplerin göremeyeceği yerde saklayınız. Son kullanma (Gantt’ta yazar) tarihinden sonra kullanmayınız

Yorumunuz var mı?