Hard İK

Bir İK  “Mission Impossible ekibinde kimler olur?

Hayal ekibini anlatıyorum. Bu arada not: Sonunda birbirine hiç benzemeyen alâkasız bir insanlar topluluğu olacaklar, şaşırmayın. Önce bir avant-garde kuramcı lazım. İsterseniz ona stratejist deyin. O, araştırmacımız. Yenilikçimiz. Şart değil ama genellikle yöneticiler bu işlevi üstleniyor.

Bir tane özgün platform asistanı lazım. Ona trafiker de diyebilirsiniz, birimin dış yüzü de. Çünkü dış alemle birisinin profesyonelce temas kurmalı. Bu iş tesadüflere bırakılamaz.

Bir tane sıkı mevzuatçı lazım. Bu, mesleğini yapmayan bir hukukçu bile olabilir. O kişinin fiilî adı özlükçü olacak. Bütün SGK ve Bölge Çalışma ilişkileri sorumlusu o olacak.

Bir tane Excel delisi lazım. Artık makroyu ve formül yazmayı uçlarda bilen. Onun da resmi görünüşü bordrocu. Ama asıl ustalığını zam zamanlarında skalaları ve bütçeyi yaparken konuştıracak.

Bir tane süreçci lazım. Ama böyle diyemeyeceğiz için, o da resmen eğitimci olacak. Öyle ihtiyaç analizleri yapacak ki, oradan hem eğitim konuları, hem kariyer yolları çıkacak. Onun da en büyük silahı Visio olacak.

Bir tane ölçme-değerlemeci lazım. Ama bunu ciddi ciddi okumuş olacak. Onu da çok işlevli kullanacağız. Hem performanslarda, hem kurum kültürü izlemelerinde, hem de işe almada.

Bunlardan istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. İş yükü başka mevzu.

Budur.

Yorumunuz var mı?