Organizasyon şeması 101

Kural 1- Organizasyon şemaları bir sonuç belgesidir. En son yapılır. Onunla başlanmaz.

Kural 2- Önemli olan ‘kim’ değil, ‘nasıl’dır. Önce süreçler, sonra şema.

Kural 3- Konvansiyonel fonksiyonlara (işlevlere) ayırmak düşünmeyi kilitler. Lineer düşünmek gerekir.

İşte en son söyleyeceğimi başta söyledim. Oh.

Şimdi serbest takılabiliriz (Bu bir füzyon yazısıdır, içinde @SalihaGuner de var).

Varsayın bir sürü yarı tanıdığınız kişiyle çadırlı trekking’e çıktınız. Trekking’in bir sürü raconu vardır; En önden gidenin işlevi başkadır, en arkadan gelenin başka. Çadırlar toplanırken bir çöp toplama ve ilk uygun bırakılacak yere kadar taşıma işlevi vardır. Ateşin yakılmasını ve doğru söndürülmesini kontrol etme işlevi vardır. Bu işlevler o kadar sıkı sıkıya birbirinin içine geçmiştir ki, birkaç kişi, birçok işi eşzamanlı olarak yapmak zorundadır.

@SalihaGuler, görünürdeki hayat aldatıcıdır “sadece Tanrılar değişir” diyor. Halbuki insanları koltuğa mıhlayan görev tanımları sadece bir illüzyon. Bekleniyor ki hayat o şemalara uygun aksın ama gerçekler görev tanımlarına sığmıyor. En ilginç söylediği de şu: Aile içinde bile iki şema vardır, görünen ve olan. Gerçekte bazen anne-bana yer değiştirir. Bazen eşlerden biri şemada görünse de aslında yoktur. Hatta bazen kayınvaldeler joker gibi şemada birilerinin yerine geçer oturur:)

Madem ki PowerPoint şablonlarıyla bu iş olmayacak, o zaman şema hazırlama tarifi vermek lazım.

Önce akış belirlenir (trekking’de nelerin yapılması şarttır).

Sonra akış uygun yerlerinden kesilir (nerede bir iş bitiyor öteki başlıyor).

Sonra akıştaki bir veya birkaç parçanın sorumluluğu birilerine verilir (geçişme alanlarını birisinin üstlenmesi çok önemli).

Nihayet ilk bakışta anlaşılacak sadelikte bir görsel tasarlanır. Üzüm salkımı gibi olmak zorunda değildir. Elips ya da çizgisel olabilir (flat/yatay).

Ve en önemlisi şemalar gerektikçe kolayca değişir. Zaten değişmesi için yapılmıştır. Süreç geliştikçe (iyileştirmeler yapıldıkça) şemalar da onu takip eder.

Kutu kutu kutucuk oynamak isteyenler de devam edebilir.

Yorumunuz var mı?